Start O Nas

O Nas

Kilka słów o nas. Czyli dlaczego jesteśmy … „probably the best fly fishing club in Poland” J!

„Salmo Club” w Białymstoku powstał w 1990 roku jako sekcja Koła Akademickiego „Skish”. Podobnie jak to miało miejsce w innych polskich ośrodkach muszkarskich, siłą napędową Klubu stali się wędkarze na co dzień związani właśnie ze środowiskiem akademicki i przez wiele lat znaczny procent jego członków stanowili ludzie młodzi – studenci i uczniowie. Zebranie założycielskie miało miejsce podczas dorocznych ogólnopolskich zawodów „Pstrąg Hańczy”. Pierwszym Prezesem „Salmo Clubu” został Wiesiek Kuczyński, którego wkrótce na tym stanowisku zastąpił Jurek Łucki. Tą zaszczytną funkcję pełnił także Jędrzej Grygoruk i Przemek Lisowski (2-krotnie). Wracając jednak do początków, grupa założycieli liczyła zaledwie 19 osób. Obecnie Klub zrzesza ponad 30-tu wędkarzy. Należy jednak podkreślić, iż przez te wszystkie lata naszej działalności przez szeregi Klubu przewinęło się około 150-ciu wędkarzy. W połowie lat 90-tych opiekę nad „Salmo Clubem” przejął bezpośrednio Zarząd Okręgu PZW w Białymstoku i ta sytuacja trwa po dziś dzień.

Członkowie „Salmo Clubu” w Białymstoku należą do najaktywniejszych w białostockim wędkarstwie. Nie tylko kierują aktualnie Biurem Zarządu Okręgu i dbają o zarybienia, ale na przestrzeni lat pełnili także wiele funkcji w innych lokalnych ciałach Związku, takich jak Komisja Zarybieniowa czy Okręgowy Kapitanat Sportowy. Daje nam to możliwość nie tylko aktywnego wpływania na strukturę i wielkość zarybień, ale także uzyskiwania środków niezbędnych na działalność sportową. Bardzo ważnym polem naszej działalności jest także walka z kłusownictwem oraz udział w akcjach zarybieniowych. „Salmo Club” jest również organizatorem szeregu zawodów, które w większości zaliczane są do muchowego Grand Prix Okręgu PZW w Białymstoku i stanowią podstawę przy wyłanianiu Muchowej Kadry Okręgu. Najważniejsze zawody to:

  1. „Pstrąg Supraśli” (we współpracy z Kołem PZW „Okoń” ) – zawody te tradycyjnie rozpoczynają nasz sezon pstrągowy. Czasami przychodzi nam rywalizować w naprawdę arktycznych warunkach, ale każdy z nas tęskni za tym pierwszym w roku klubowym spotkaniem.
  2. „Puchar Prezesa” – ciągle poszukujemy odpowiedniej formuły dla tej imprezy. Ale może w tym właśnie leży jej atrakcyjność. Zmienne są bowiem zarówno termin jak i miejsce jej rozgrywania.
  3. „Pstrąg Hańczy” – zawody legenda. Jest to chyba najstarsza towarzyska impreza nieprzerwanie rozgrywana w Polsce. Kto nie był, nigdy nie zrozumie niepowtarzalnego klimatu Frącek i płynącej przez nie rzeki.
  4. „Jętka” – podczas tej imprezy prawie zawsze króluje sucha mucha! Najwsspanialsza szansa zmierzenia się z grubymi podlaskimi „potokowcami”, które w czasie rójki jętki majowej zatracają zwoją legendarną ostrożność.
  5. „Litewski Lipień” – zawody rozgrywane od kilku lat na litewskich rzekach Merkis i Ulla, płynących przez znajdujący się niedaleko granicy z Polską region Varena.
  6. „Jesienny Lipień” i „Lipień Wdy” – obie imprezy stanowią ukoronowanie naszych corocznych spotkań. Dłuuugie wieczory i wspaniała polska jesień nad wodą gwarantują, że każdego roku warto pokonywać te setki kilometrów w Bory Tucholskie.

Od początku lat 90-tych, kiedy to zaczęliśmy regularnie startować w ogólnopolskich zawodach muchowych, członkowie „Salmo Clubu” odnieśli szereg sukcesów na arenie ogólnopolskiej. Największe z nich to:

III miejsce indywidualne Andrzeja Hołowni w Muchowych Mistrzostwach Polski – Brda 1991;

I miejsce indywidualne Krzysztofa Szerszenowicza w „Lipieniu Popradu” 1995 – najszybciej złowiony komplet lipieni w historii imprezy, gdy jeszcze nie była rozgrywana na „żywej rybie”;

I miejsce drużynowo w Muchowych Mistrzostwach Polski (Tomek Przybysz; Jacek Skurski i Andrzej Hołownia) – Dunajec 1997;

IV miejsce indywidualnie Tomka Przybysza w Muchowych Mistrzostwach Polski - Dunajec 1997;

VI miejsce Jędrzeja Grygoruka w Muchowych Mistrzostwach Polski w kategorii juniorów – 1999;

II miejsce Mateusza Grygoruka w Muchowych Mistrzostwach Polski w kategorii juniorów – 2000;

II miejsce drużynowo w Muchowych Mistrzostwach Polski (Krzysztof Szerszenowicz, Zdzisław Tałałaj i Tomek Skurski) i I miejsce indywidualnie w kategorii juniorów Mateusza Grygoruka – Dunajec 2001;

III miejsce indywidualnie Jędrzeja Grygoruka w Muchowych Mistrzostwach Polski w kategorii juniorów – 2003;

III miejsce indywidualnie Jędrzeja Grygoruka w Muchowych Mistrzostwach Polski w kategorii juniorów – 2004;

V miejsce indywidualnie Jędrzeja Grygoruka w Muchowych Mistrzostwach Polski w kategorii seniorów i II miejsce Tomka Nowickiego w tej samej imprezie w kategorii juniorów - 2005;

IV miejsce Tomka Nowickiego w Muchowych Mistrzostwach Polski w kategorii juniorów.

II miejsce Tomka Nowickiego w Muchowych Mistrzostwach Polski w kategorii juniorów – 2009

VI miejsce drużynowo w  Muchowych Mistrzostwach Polski (Jędrzej Grygoruk, Michał Sikorski i Tomek Skurski) – San 2016;

Oprócz niewątpliwych sukcesów sportowych, „Salmo Club” w Białymstoku może się także pochwalić wieloma innymi osiągnięciami. Najważniejszy z nich to aktywizacja środowiska wędkarzy muchowych na terenie województwa podlaskiego oraz pomoc w prowadzeniu aktywnej gospodarki wędkarskiej na wodach krainy pstrąga i lipienia. Przejawem tej ostatniej jest przejęcie od poprzedniego właściciela, rzeki Czarnej Hańczy i restytucja w niej pstrąga potokowego. Podobnie jak inne wody naszego regionu, jest ona kilka razy w roku zarybiana wylęgiem i narybkiem pstrąga potokowego oraz lipienia. Od wielu lat prowadzi się także zarybienia lipieniem cieków dorzecza Supraśli i w części z nich ryba ta zadomowiła się na dobre. Sukcesywnie powiększany jest areał wód górskich, i to zarówno przez przejmowanie ich od dotychczasowych użytkowników, jak i dzięki wprowadzania pstrągów do cieków dotychczas zupełnie nieatrakcyjnych wędkarsko.

W 2004 roku Mateusz Grygoruk po raz pierwszy zorganizował „Otwarte Mistrzostwa Salmo Clubu w Wiązaniu Sztucznych Much”. Po trzech latach zawody przybrały formę międzynarodową i każdego roku przyciągają coraz większą liczbę startujących i kibiców. Z tego co wiemy, była to pierwsza tego typu impreza w naszym kraju! Od 2016 roku nasze mistrzostwa są jednocześnie Mistrzostwami Polski w tej dyscyplinie i odwiedza je grubo ponad setka uczestników z kraju i ze świata. To chyba nasza najbardziej rozpoznawalna w tej chwili impreza, która oprócz programu przeznaczonego stricte dla wędkarzy muchowych i „krętaczy” oferuje także 2-dniowy program dla ich „lepszych połów” i pociech!

Wszystkich wędkarzy, którzy zainteresowani są połowem na sztuczną muchę i to nie tylko pstrągów i lipieni, zapraszamy na nasze imprezy lub comiesięczne spotkania. O ich terminie i miejscu chętnie poinformujemy Was telefonicznie lub mailowo – kontaktu prosimy szukać w zakładce „Kontakt” na stronie głównej tej strony. Chętnie podzielimy się wiedzą, pomożemy w doborze i zakupie odpowiedniego sprzętu do łowienia i własnoręcznego przygotowania much, a może nawet kiedyś zabierzemy na ryby …;-)!

 

 

Polski Związek Wędkarski Okręg w Białymstoku

Magazyn dla muszkarzy

Sklep wędkarski

LogowanieFacebook

Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 7 gości 
Losowe zdjęcia